Zakon Karmelitański cieszy się w swej długiej historii licznymi postaciami świętych, którzy żyjąc duchowością Karmelu i realizując jego charyzmat, wnieśli w jego dziedzictwo swój oryginalny wkład będący bogactwem Zakonu i całego Kościoła.

W szeregach Karmelu Terezjańskiego jest trzech Doktorów Kościoła Powszechnego. Są to święci Rodzice Karmelu Reformowanego: św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, uznani przez Kościół za mistrzów modlitwy i przewodników życia duchowego. W ostatnich latach (1998 r.) dołączyła do nich św. Teresa od Dzieciątka Jezus ze swoim geniuszem ewangelicznego dziecięctwa. Jej nauka dziecięcego zaufania Bogu w prostocie codziennego życia i powierzenia się Jego miłosiernej łasce w dążeniu do Niego stała się drogą ewangelicznej świętości dla bardzo wielu ludzi współczesnych czasów.
Inni znani święci Karmelu to: bł. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, św. Teresa od Jezusa z Los Andes (najmłodsza święta w Karmelu), św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego – Arabka, św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), ustanowiona Patronką Europy, bł. Maria Candyda od Eucharystii.
Polscy święci Karmelu to: św. Rafał od św. Józefa Kalinowski, bł. Alfons Maria od Ducha Świętego Mazurek oraz słudzy Boży, których procesy beatyfikacyjne trwają: m. Teresa od Jezusa Marchocka, o. Anzelm Gądek, br. Franciszek Powiertowski oraz o. Rudolf Warzecha. Obecność tylu świętych braci i sióstr jest wielkim bogactwem, z którego możemy czerpać w naszej drodze do Boga, ciesząc się ich wstawiennictwem.

 

  Św. Jan od Krzyża     Św. Teresa od Jezusa  
               
        Św. Rafał od św. Józefa       
               
    Św. Teresa od Dzieciątka Jezus             Bł. Maria Candyda od Eucharystii    
               
     

Św. Teresa od Jezusa z Los Andes 

         
               
  Św. Teresa Benedykta od Krzyża        Bł. Alfons Maria do Ducha Świętego    
               
      ŚŚ. Zelia i Ludwik Martin rodzice
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus 
     
               
 

Św. Maria od Jezusa
Ukrzyżowanego (Mała Arabka)

      Bł. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej    

 

Karmelitanki Bose

Klasztor Karmelitanek Bosych pw. Najśw. Imienia Maryi i św. Józefa w Niedźwiadach k. Kalisza przynależy do rodziny zakonnej, której pełna nazwa brzmi: Mniszki Bose Zakonu Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel. Kaplica przy klasztorze jest diecezjalnym sanktuarium maryjnym, w którym odbiera cześć Matka Boża Nieustającej Pomocy w Jej cudownej ikonie koronowanej przez św. Jana Pawła II.

© 2015 Karmelitanki Bose w Kaliszu | 2P

Search